Nesneler (Objects) #11

Veri türleri bölümünden bildiğimiz gibi, JavaScript’te sekiz veri türü vardır. Yedi tanesine “ilkel” denir, çünkü değerleri yalnızca tek bir şey içerir (ister bir dizi, ister bir sayı veya her neyse). Buna karşılık, nesneler, çeşitli verilerin ve daha karmaşık varlıkların anahtarlı koleksiyonlarını depolamak için kullanılır. JavaScript’te nesneler dilin neredeyse her yönüne nüfuz eder. Bu nedenle, başka […]

Veri türleri bölümünden bildiğimiz gibi, JavaScript’te sekiz veri türü vardır. Yedi tanesine “ilkel” denir, çünkü değerleri yalnızca tek bir şey içerir (ister bir dizi, ister bir sayı veya her neyse).

Buna karşılık, nesneler, çeşitli verilerin ve daha karmaşık varlıkların anahtarlı koleksiyonlarını depolamak için kullanılır. JavaScript’te nesneler dilin neredeyse her yönüne nüfuz eder. Bu nedenle, başka bir yerde derinlemesine gitmeden önce onları anlamalıyız.

İsteğe bağlı özellikler listesiyle {…} şekil parantezleriyle bir nesne oluşturulabilir. Bir özellik bir “anahtar: değer” çiftidir, burada anahtar bir dizedir (“özellik adı” olarak da adlandırılır) ve değer herhangi bir şey olabilir.

Bir nesneyi imzalı dosyaları olan bir dolap olarak düşünebiliriz. Her veri parçası, dosyasında anahtar tarafından saklanır. Bir dosyayı adına göre bulmak veya dosya eklemek/kaldırmak kolaydır.

İki sözdiziminden biri kullanılarak boş bir nesne (“boş kabin”) oluşturulabilir:

image 2021 10 10 142330

Genellikle {…} şeklinde parantezler kullanılır. Bu bildirime nesne değişmezi denir.

Literal & özellikleri

Bazı özellikleri hemen {…} içine “anahtar: değer” çiftleri olarak koyabiliriz:

image 2021 10 10 142336

Bir özelliğin, iki nokta üst üste “:”den önce bir anahtarı (“ad” veya “tanımlayıcı” olarak da bilinir) ve sağında bir değeri vardır. Kullanıcı nesnesinde iki özellik vardır:

1. İlk özelliğin adı “ad” ve “Irem” değeri vardır.

2. İkincisi “yaş” ismine ve 25 değerine sahiptir.

Ortaya çıkan kullanıcı nesnesi, “ad” ve “yaş” etiketli iki imzalı dosyaya sahip bir dolap olarak düşünebilir.

Köşeli parantez

Çok kelimeli özellikler için nokta erişimi çalışmaz:

image 2021 10 10 142341

JavaScript bunu anlamıyor. kullanici.likes’i ele aldığımızı düşünüyor ve ardından beklenmedik varlik karşılaştığında sözdizimi hatası veriyor.

Nokta, anahtarın geçerli bir değişken tanımlayıcı olmasını gerektirir. Bu şu anlama gelir: boşluk içermez, rakamla başlamaz ve özel karakterler içermez ($ ve _ izin verilir).

Herhangi bir dizeyle çalışan alternatif bir “köşeli parantez gösterimi” vardır:

image 2021 10 10 142348

Şimdi her şey yolunda. Lütfen parantez içindeki dizenin doğru şekilde alıntılandığını unutmayın (her türlü tırnak işareti yapacaktır).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir