Matematiksel operatörler 2 #13

Operatör Önceliği Bir ifadenin birden fazla işleci varsa, yürütme sırası, işleçlerin önceliğine veya başka bir deyişle, işleçlerin varsayılan öncelik sırasına göre tanımlanır. 1 + 2 * 2 ifadesindeki çarpmanın toplamadan önce hesaplanması gerektiğini okuldan hepimiz biliyoruz. Bu tam olarak öncelik meselesi. Çarpmanın toplamadan daha yüksek önceliğe sahip olduğu söylenir. Parantezler herhangi bir önceliği geçersiz kılar, […]

Operatör Önceliği

Bir ifadenin birden fazla işleci varsa, yürütme sırası, işleçlerin önceliğine veya başka bir deyişle, işleçlerin varsayılan öncelik sırasına göre tanımlanır. 1 + 2 * 2 ifadesindeki çarpmanın toplamadan önce hesaplanması gerektiğini okuldan hepimiz biliyoruz. Bu tam olarak öncelik meselesi. Çarpmanın toplamadan daha yüksek önceliğe sahip olduğu söylenir.

Parantezler herhangi bir önceliği geçersiz kılar, bu nedenle varsayılan sıralamadan memnun kalmazsak değiştirmek için bunları kullanabiliriz. Örneğin, (1 + 2) * 2 yazın.

JavaScript’te birçok operatör vardır. Her operatörün karşılık gelen bir öncelik numarası vardır. Sayısı büyük olan önce çalıştırılır. Öncelik aynıysa, yürütme sırası soldan sağadır.

ÖncelikAdAtma
17tekli artı+
17tekli olumsuzlama
16üs alma**
15çarpma işlemi*
15bölme/
13toplama+
13çıkarma
3atama=

Gördüğümüz gibi, “birli artı”, “toplama”nın (ikili artı) 13’ünden daha yüksek olan 17’lik bir önceliğe sahiptir. Bu nedenle “+elma + +portakal” ifadesinde birli artılar toplamadan önce çalışır.

Atama

= atamasının aynı zamanda bir operatör olduğuna dikkat edelim. 3’ün çok düşük önceliği ile öncelik tablosunda listelenmiştir. Bu yüzden sayı = 4 * 4 + 1 gibi bir değişken atadığımızda, önce hesaplamalar yapılır ve ardından = değerlendirilir, sonuç sayıy’e kaydedilir.

image 2021 10 10 143833

Zincirleme atamaları

Bir başka ilginç özellik de atamaları zincirleme yeteneğidir:

image 2021 10 10 143839

Zincirleme atamalar sağdan sola doğru değerlendirilir. Önce en sağdaki 4 + 4 ifadesi değerlendirilir ve ardından soldaki değişkenlere atanır: sayi3, sayi2 ve sayi1. Sonunda, tüm değişkenler tek bir değeri paylaşır.

Arttırma/azaltma

Bir sayıyı birer birer artırmak veya azaltmak, en yaygın sayısal işlemler arasındadır. Yani, bunun için özel operatörler var:

Artış ++ bir değişkeni 1 artırır:

image 2021 10 10 143846

Azaltma — bir değişkeni 1 oranında azaltır:

image 2021 10 10 143849

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir