Hello, world! #1

Eğitimin bu kısmı, dilin kendisi olan temel JavaScript ile ilgilidir. Ancak script çalıştırmak için bir çalışma ortamına ihtiyacımız var ve bu kitap çevrimiçi olduğu için tarayıcı iyi bir seçim. Başka bir ortama (Node.js gibi) konsantre olmayı planlıyorsanız, bunlara zaman harcamamanız için tarayıcıya özel komutların (uyarı gibi) miktarını minimumda tutacağız. Eğiticinin sonraki bölümünde tarayıcıda JavaScript’e odaklanacağız. […]

Eğitimin bu kısmı, dilin kendisi olan temel JavaScript ile ilgilidir.

Ancak script çalıştırmak için bir çalışma ortamına ihtiyacımız var ve bu kitap çevrimiçi olduğu için tarayıcı iyi bir seçim. Başka bir ortama (Node.js gibi) konsantre olmayı planlıyorsanız, bunlara zaman harcamamanız için tarayıcıya özel komutların (uyarı gibi) miktarını minimumda tutacağız. Eğiticinin sonraki bölümünde tarayıcıda JavaScript’e odaklanacağız.

İlk olarak, bir web sayfasına nasıl bir komut dosyası eklediğimizi görelim. Sunucu tarafı ortamlar için (Node.js gibi), betiği “node my.js” gibi bir komutla çalıştırabilirsiniz.

“script” tagı

JavaScript programları, etiketi kullanılarak bir HTML belgesine hemen hemen her yere eklenebilir.

Kod

image 9

Çıktı

image 10

Çıktının devamı

image 11

<script> etiketi, tarayıcı etiketi işlediğinde otomatik olarak yürütülen JavaScript kodunu içerir.

Modern işaretleme (markup)

<script> etiketi, günümüzde nadiren kullanılan ancak yine de eski kodda bulunabilen birkaç özelliğe sahiptir:

type özelliği: <script type=…>

Eski HTML standardı HTML4, bir türe sahip olmak için bir komut dosyası gerektiriyordu. Genellikle type=”text/javascript” idi. Artık gerekli değil. Ayrıca, modern HTML standardı bu özelliğin anlamını tamamen değiştirdi. Artık JavaScript modülleri için kullanılabilir. Ancak bu ileri düzey bir konu, öğreticinin başka bir bölümünde modüller hakkında konuşacağız.

Dil özelliği: <script language=…>

Bu öznitelik, komut dosyasının dilini göstermek içindir. JavaScript varsayılan dil olduğu için bu özellik artık bir anlam ifade etmiyor. Kullanmaya gerek yok.

Script’lardan önce ve sonra yorumlar.

Gerçekten eski kitaplarda ve kılavuzlarda, <script> etiketlerinin içinde aşağıdaki gibi yorumlar bulabilirsiniz:

<script type=”text/javascript”><!–//–></script>

Bu numara modern JavaScript’te kullanılmaz. Bu yorumlar, JavaScript kodunu, <script> etiketini nasıl işleyeceğini bilmeyen eski tarayıcılardan gizler. Son 15 yılda piyasaya sürülen tarayıcılarda bu sorun olmadığından, bu tür bir yorum gerçekten eski kodu tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir