C# switch case kullanımı #10

Bu konu başlamızda – C# Programlama Dili – Switch-Case Kullanımı #10 – ile ilgili bilgiler vereceğiz, umarım faydalı olur. Switch-case (if-else) yapısının benzer işi yapar, ancak switch-case yapısından biraz yavaştır. Switch-Case Bazı durumlarda if-else kullanımı yerine switch-case yapısı daha mantklı olur ve kod karmaşıklı azalır, durımdan duruma farklılık gösterir: CASE önünde kullandımız veriler, sabit veriler […]

Bu konu başlamızda – C# Programlama Dili – Switch-Case Kullanımı #10 – ile ilgili bilgiler vereceğiz, umarım faydalı olur.

Switch-case (if-else) yapısının benzer işi yapar, ancak switch-case yapısından biraz yavaştır.

Switch-Case

Bazı durumlarda if-else kullanımı yerine switch-case yapısı daha mantklı olur ve kod karmaşıklı azalır, durımdan duruma farklılık gösterir:

CASE önünde kullandımız veriler, sabit veriler olmalıdır. örnek verecek olursak, şehirleri plakası sabittir.

  • Birinci: 2 case önündeki veriler hiçbir zaman aynı olmaması lazım.
  • İkinci: Değer ve veriler artan ve azlan olmak zorunda değildir, 1. değer 12 ve 2. değer 110 olabilir yani karışık olabilir.
  • Üçüncü: Eğer case’deki verilerin dışında veri girilirse [default] anahtar sözcüğünü kullanabiliriz, örnek olarak kullanıcıyı hata mesajı verebilir yada başka bir mesaj verebiliriz, ancak [default] kullanımı switch-case yapısını zorunlu değildir.

Aşağıda küçük bir örnek verilmiştir:

25

Çıktısı.

26

Char veri ile bir örnek .

27

Çıktısı.

28

Önümüzdeki derslerde görüşmek üzere: İyi Çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir