C# string metotları #18

Sağlıklı günler dileriz, bu makalede sizlere için hazırladığımız konu – C# Programlama Dili – String Metotları #18 – olacak, umarı sizler için faydalı olur. Önceki 2 makalede string metotları bahs ettik, bu makalede string metotları bahs edeceğiz, sonraki derste başka bir konudan bahs edeceğiz. String Metotları Stringlerde metotlar fazladır, biz bir kaç tane önemli olanları […]

Sağlıklı günler dileriz, bu makalede sizlere için hazırladığımız konu – C# Programlama Dili – String Metotları #18 – olacak, umarı sizler için faydalı olur.

Önceki 2 makalede string metotları bahs ettik, bu makalede string metotları bahs edeceğiz, sonraki derste başka bir konudan bahs edeceğiz.

String Metotları

Stringlerde metotlar fazladır, biz bir kaç tane önemli olanları anlatmaya çalışacağız.

ToUpper() – Metodu

Trim() – Metodu

Substring() – Metodu

Split() – Metodu

ToUpper – Metodu

ToUpper metodu ToLower metodunun tam ters tüm harfları büyük harfe çevirir.

40

Kodda gördünüz gibi ToUpper tüm cümleye büyük harfe çevirmiştir.

Trim – Metodu

Trim metodu bazı yerlerde çok işimizi yarayacaktır, çünkü baştaki ve sondaki boşlukları silecek, farz edelim ki E-Develte kayıt yapmak istiyorsunuz, ve giriş yapınız zaman verileri girdiniz zaman sonunda bir boşluk bırakabilirsiniz veya bir kaç tane bolşuk bırakabilirsiniz, yada alışkanlıktan başında ve sonunda boşluk bırakıyorsunuz, bunu insan gözüyüle fark etmek çok zor olabilir veya imkansız da olabilir, o yüzden TRIM metodu kullanışlı bir metodur.

Düşünün ki verileri veritabanında kayıt edeceksiniz ve 1 boşluk var ve bunu fark etmiyorsunuz, ve insan gözünden kaçabilir, o yüzden böyle durumlarda TRIM metodunu kullanabiliriz.

41

Sarı kısımları dikkat edin, baştaki ve sondaki boşlukları TRIM metodu ile sildik.

Ayrıca TrimStart ve TrimEnd – metodları da var TrimStart baştaki boşlukları silecek, ve TrimEnd sondaki boşlukları silecek. Bu metotları kendinizde deneyebilirsiniz.

Substring – Metodu

Substring çok güçlü bir metoddur, bu metot ile çok şey yapabilirsiniz, STRING metotlarından en kullanışlı olanlardan bir tanesi Substring’dir, yazılım dünyasında Substing fazla görebilirsiniz.

Substring’in Türkçe anlamı (alt dizgi) demektir.

Eğer bir string’in bir kısımı almak istersiniz, Substring’i kullanabiliriz, böyle alt dizgisini çıkartmış oluruz.

1. Örnek – Bu örnek Substring 1 tane parametre aldı.

41 1

Substring(5) dedik yani 5. Indeksten başla string’in alt dizgisini bize ver anlamındadır.

2. Örnek – Bu örnek Substring 2 tane parametre aldı.

42 1

Substring(5,12) iki tane paramter verdik, ve stringdan, alt string çıkartmak istiyoruz, yani 5. indeksten başla 12 tane ilerle ve bana alt dizgi olarak ver, çıktıda verilmiştir.

Split – Metodu

Split metodu bir string’e, karakter dizisi veya dizi olarak bölecek/ayırıcak ve bize karater dizisi olarak bize döncecek, örnekte daha anlaşılır.

Örnek – boşlukları göre ayrıma işlemeni yap.

43 1

Yukarıdaki kodda bize Split metodunu boşluk olarak ayrımak istiyoruz, ve çıktı olarak bize dizi gibi bir çıktı verelecektir.

str.Split(‘ ’); boşluk olarak ayır, ve ayrimakBol değişkeninine ata, (var item in ayrimakBol)

ayrimakBol  item’a ata ve Console.WriteLine(item); tüm ayrılan karakterleri yazdır.

Örnek – M büyük karakterini göre ayrıma işlemeni yap.

44

Bu kod bir önceki örnek ile tamamen ayınıdır sadece boşluk yerine M kullanıdık.

İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir