C# string metotları #17

Konumuz bugün – C# Programlama Dili – String Metotları #17 – olacak. String Metotları Stringlerde metotlar fazladır, biz bir kaç tane önemli olanları anlatmaya çalışacağız. Contains() – Metodu StartsWith() – Metodu EndsWith() – Metodu ToLower() – Metodu   Contains – Metodu Veridiğimiz yeni karakter dizisi önceki karakter dizisi içinde olup olmadığını kontrol eder, veya yukardaki […]

Konumuz bugün – C# Programlama Dili – String Metotları #17 – olacak.

String Metotları

Stringlerde metotlar fazladır, biz bir kaç tane önemli olanları anlatmaya çalışacağız.

  • Contains() – Metodu
  • StartsWith() – Metodu
  • EndsWith() – Metodu
  • ToLower() – Metodu
  •  

Contains – Metodu

Veridiğimiz yeni karakter dizisi önceki karakter dizisi içinde olup olmadığını kontrol eder, veya yukardaki satır da stringimiz olabilir, ayrıca contains metodu true ve false değerini geri döndürecektir. contains’in Türkçe anlamı içermek oluyor.

35

Ali – string str = “Ben Adım Mahdi. Mahdi ÜNİ Öğrencisidir”; – karakter dizisinde, içermedi için FALSE değerini geri döndürdü, eğer Ali bulunsaydı TRUE değerini geri döndürecekti.


StartsWith – Metodu

36

Yukardaki kodde görüldüğü gibi ilk satır kodu Ben ile başladı o yüzden True değerini geri döndürecek, StartsWith metodu’da bool geri döndürecek, StartsWith metodu başlangıç hangi kelime ile başladığını bulmak için kullanılır.


EndsWith – Metodu

37

EndsWith metodu tüm işlemleri StartsWith ile aynı sadece sondaki kelime veya karakteri kontrol eder, yukarıda örnek verilmiştir.

EndsWith “Mahdi” olarak belirtik ama, cümlenin sonunda “Mahdi” ile bitmedi için bize false değer yani yanlış döndürecek.

Contains() – Metod

StartsWith() – Metodu

EndsWith() – Metodu  —>>> bu 3 metod/fonksiyonlar hepsi bool veri tipi kullanılır ve geri true ve false değerlerini döndürecek.


ToLower – Metodu

ToLower metodudunda verdiğimiz karakter dizisini küçük harfe dönüştürür, var olan karakter dizisi hangileri harfları büyük ise onları küçük harfe çevirir.

38

İyi çalışmalar – her zaman başarılı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir