C# string metotları #16

Bu dersimizde – C# Programlama Dili – String Metotları #16 – işleyeceğiz, bu metotlar string’ler için önemli metotlar olarak sayabiliriz, ama hepsini anlatamayız. String Metotları Stringlerde metotlar fazladır, biz bir kaç tane önemli olanları anlatmaya çalışacağız. IndexOf() – Metodu Replace() – Metodu Remove() – Metodu IndexOf – Metodu Bu metot bize bir stringin başka bir […]

Bu dersimizde – C# Programlama Dili – String Metotları #16 – işleyeceğiz, bu metotlar string’ler için önemli metotlar olarak sayabiliriz, ama hepsini anlatamayız.

String Metotları

Stringlerde metotlar fazladır, biz bir kaç tane önemli olanları anlatmaya çalışacağız.

  • IndexOf() – Metodu
  • Replace() – Metodu
  • Remove() – Metodu

IndexOf – Metodu

Bu metot bize bir stringin başka bir stringin içinde arama işlemini yapar. Bu metotdan geri dönen değer int tipindedir

32

Replace – Metodu

Replace metodu iki yolu var, bir char veri tipindekileri değiştirebiliyor/yerleştirebiliyor örnek A B C K U vb, iki string veri tipindekileri değiştirebiliyor/yerleştirebiliyor örnek Mahdi – AFG vb ,

33

string str2 = str.Replace(“Mahdi”, “***”);

Bu satırda Mahdi, yerine *** ile değiştirlecektir, Mahdi eski değer olarak bilinir, ve *** yeni değer olarak Mahdi yerine yazdıralacaktır.

Replace metodu faydalarından bir tane şu ki, eğer diyelim ki Mahdi’ye yanlış yazdınız veya değiştirmek istiyorsunuz ve yerine başka bir şey yazmak istersiniz, Replace metodunu kullanabiliriz.


Remove – Metodu

Remove metodu karakterleri silmek için kullanılıyor, örnek olarak (Mahdi) karakterini sil veya başka karakter seçebiliriz, programa ve koda göre değişir.

34

Remove(5, 9); Yani 5. indeksten başla, başladıktan sonra 9 indekse sil, anlamındadır, çıktıyı bakıp anlayabilirsiniz.


İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir