C# string #15

Sağlıklı günler dileriz, bu yazıda – C# Programlama Dili – String #15 – konu başlığını elle alacağız faydalı olacağını umuyorum. String türünde bir değişken tanımladığımızda, emin olabilirsiniz ki, “Mahdi” karakteri yani bu harfler bir dizi gibi hafızda saklanır, “Mahdi” dizgisi, sıfırıncı indekste M, birinici a ve son olarak da hepsi sırasıyla bellekte saklanır. String’lerin çoğu […]

Sağlıklı günler dileriz, bu yazıda – C# Programlama Dili – String #15 – konu başlığını elle alacağız faydalı olacağını umuyorum.

String türünde bir değişken tanımladığımızda, emin olabilirsiniz ki, “Mahdi” karakteri yani bu harfler bir dizi gibi hafızda saklanır, “Mahdi” dizgisi, sıfırıncı indekste M, birinici a ve son olarak da hepsi sırasıyla bellekte saklanır.

String’lerin çoğu işlemleri diziler gib benzerdir.

String

String ve Dizi farkı:

Bir dizi tanımladığınızda, önce değerin ne olduğunu ve sınırın ne olduğunu belirtirsiniz.
Ancak string sonsuz miktarları destekleyebilir, yani milyonlarca veri depolayabilir, ve nerdeyse tüm veri tipleri string olarak kullanabiliriz.

Bir örnek eğer bir veri tipi tanımlayacaksınız, ve kararsız karlırsınız, direkt STRİNG tanımlayın, çünkü çoğu veri tipini kendi içeresinde barındırır.

Dizi kullanmanın iyi olmadığı yerler, dezavantajı şudur ki,
ilk andan itibaren dizi kaç tane indeks’ten oluştuğunu söylemeliyiz. Belirtmek lazım mesela 10 indeks’ten uluşucaktır.

O yüzden hafıza sınırı veya belli olmayan zamanlar string veri tipi tercih edebiliriz.

Length özelliği

31 1

String veya kaç karakterden oluştuğunu bize verir, bizim örnekte 11 karaterden oluştumuş.

O yüzden bize 11 olarak çıktı verdi, kendinizde sayabilirsiniz kaç karakterden oluştuğunu, string büyük programlar bizim işimizi çok yarayacaktır. Koronaya dikkat edelim – İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir