C# (OOP) nesne yönelimli programlama class #26

Herkese merhabalar, bugün – C# Programlama Dili – (OOP) Nesne Yönelimli Programlama Devamı #26 – işleyeceğiz, önceki dersin devamı olacaktır, faydalı olacağını umuyorum. Eğer bir sınıf için fonksiyon tanımladığımız zaman, şu demektir ki biz bir işlem yapıyoruz. Davranışları olarak belirtebiliriz ve özelliklere değişken olarak tanımlayabiliriz. Class Sınıfı tnımladığımız zaman, namespace içinde olmalıdır. Sınıfı tnımladığımız zaman, […]

Herkese merhabalar, bugün – C# Programlama Dili – (OOP) Nesne Yönelimli Programlama Devamı #26 – işleyeceğiz, önceki dersin devamı olacaktır, faydalı olacağını umuyorum.

Eğer bir sınıf için fonksiyon tanımladığımız zaman, şu demektir ki biz bir işlem yapıyoruz.

Davranışları olarak belirtebiliriz ve özelliklere değişken olarak tanımlayabiliriz.

Class

Sınıfı tnımladığımız zaman, namespace içinde olmalıdır.

Sınıfı tnımladığımız zaman, büyük harf ile başlıyor.

Bir sınıfın, davranışları ve özellikleri vardır.

Yanı namespace altında olan sınıflar, programın herhangi bir yerinde tanımlanabilir çünkü tüm aynı ad altındadır, ve namespace’ler tüm sınıfları tanıyacaktır.

Aşağıda bir kod örneği verilmiştir.

60

Yukarıdaki sınıfta 4 tane özellik verdik, ve bir tane metot belirtik, ve 4 tane özellik & metot, sınıf arkadaşıdır, çünkü aynı sınıf altındadır, ve bu 4 tane özellik & metot, kendi verilerini birbirlerini transfer edip kullanabilirler, yani bu ikisinde hangi veriler varsa, o verileri ortak olarak kullanabilirle.

public void ogernciBilgileriiniYazdirma() bir metot yazdık, öğrenci bilgilerini yazdırmak istiyoruz.

Burada bu söylemek istiyoruz ki, metot isimlerini, değişken isimlerini, sınıf isimlerini mantıklı isimler seçmektir, ne kadar anlamlı bir isim seçersiniz, o kadar kod okunabilirliği artıyor, ve daha az hata yapmamızı sebep olur, yukarıdakı metot isimi yani ( ogernciBilgileriiniYazdirma() ) anlamlı bir isimdir, ve insan baktı zaman ne demek istediğini anlıyor, o yüzden yazılım dünyasında bunlar çok önemli yeri vardır.

Nergal şirketi için bir kod bilgilendirmesi.

61

public string ad; eğer public yazarsak, herkese erişim sağlanabiliyor, eğer public yazmasak sadece sınıf içinde erişim sağlanabiliyor, zaten varsıylan private’tir, ama yazmasak bile, private olarak kabul edecektir.

İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir