C# (OOP) nesne yönelimli programlama #25

Merhabalar bu dersimizde sizler için – C# Programlama Dili – (OOP) Nesne Yönelimli Programlama #25 – konu başlığını hazırladık, umarım sizler için faydalı bir ders olur. Nesne yönelimli programlama, sadece C# dilin ait değildir, çoğu programlama dili nesne yönelimli programlama destekliyor, en önemlilerinden bir kaçı, Java dili, Python, PHP, vb diller. Nesne yönelimli programlama, çoğu […]

Merhabalar bu dersimizde sizler için – C# Programlama Dili – (OOP) Nesne Yönelimli Programlama #25 – konu başlığını hazırladık, umarım sizler için faydalı bir ders olur.

Nesne yönelimli programlama, sadece C# dilin ait değildir, çoğu programlama dili nesne yönelimli programlama destekliyor, en önemlilerinden bir kaçı, Java dili, Python, PHP, vb diller.

Nesne yönelimli programlama, çoğu diller için uygulanabilir bir yapıdır.

Eğer bugün bir prgramcı, nesne yönelimli programlama’den dışında programlama işini ile uğraşırsa, kesinlikle bir programcı değildir. Yani şöyle nesne yönelimli programlama, kullanmadan program ve kod yazmak, halihazırda, onu bir programcı yapamaz.

OOP

Her bir varlığı biz bir şey (OBJECT) diyebiliriz, örnek olarak NERGAL şirketi patronu, masa, çalışan, bilgisayarları vb şeylere biz bir (OBJECT) diyebiliriz.

OOP yani hangi verileri saklayacağız, bunun üzerinde fazla çalışacağız. Bizim tüm çabamız şu ki, iş veren’den şunu soracağız, hangi verileri saklayacağız, ve OOP çoğu buna dayalıdır.

Eğer bugün bir program yazacaksak, yarın yada bir yıl sonra bu projeye tekrar genişletebilmemiz için bir sorun yaratmaması gerekiyor, bunun için nesne yönelimli programlama’ya kullanıyoruz ki, ilerde bir değişklik yapabilelim diye

Aslında sınıfların valığı nesne yönelimli programlamanın, programlarda eklenmesini sebep olmuştur, sınıfların varlığı nesne yönelimli programlamaya bir anlam katıyor.

Sınıf kavarımı, olmayan programlama dillerinde, o diller, nesne yönelimli programlama dili değildir, yani sınıf olmak zorundadır ki, bir nesne yönelimli programlama olabilsinler.

(Class) sınıf kavramı

Sınıf arkadaşı olarak düşünebiliriz, aynı sınıfı paylaşıyoruz, aynı hocaya, aynı kitap dersine, aldığımız dersler, bunlar hepsi aynı sınıftadır, ama davranış biçimimiz, aynı olmak zorunda değildir, buda (Class) kavramını dayanır.

Bir depoda, gelen bilgisayarları depolamak istiyoruz, bu bilgisayar hepsi aynıdır, ve tümü bilgisayar kapsamını (Class) giriyor ama özellikleri farklı olabilir, ve bu mantığın aynısı, programlamada (sınıflar) için kullanabiliriz, sınıflar C# için ve nesne yönelimli programlama çok çok önemli bir kavramdır, eğer bir nesne yönelimli programlama örnemek istiyorsunuz, sınıf (class) kavramını bilmek zorundasınız, sınıf olmadan nesne yönelimli programlama’da olamaz zaten.

Sınıf kavramı ne kadar değer kattı?
Bazı harika özellikler eklendi, bazı özellikleri aşağıda verilmiştir.

  1. (Encapsulation) Kapsülleme
  2. (Inheritance) Kalıtım – Miras Alma
  3. (Polymorphism) Çok Biçimlilik
  4. (Abstract) Soyutlama
  5. (Interface) Arayüz

Bu yukardaki listeden bazılarını ilerideki derslerimizde bahsedeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir