C# (OOP) kapsülleme #27

C# (OOP) Kapsülleme #27 Bu yazımızda – C# Programlama Dili – (OOP) Kapsülleme #27 – hakkında konuşacağız, umarım sizler için faydalı bir yazı olur. Kapsüllemede setter ve getter’lere kullanabiliriz, setter ve getter’ler bilgileri direkt erişmiyor. Kapsülleme Kapsülleme konusu programdaki güvenli düzeyini daha fazla olması için kullanırız. Başkalarından veri gizleyecğiz, bilgileri erişmesin diye. Aşağıda kapsamlı bir […]

C# (OOP) Kapsülleme #27

Bu yazımızda – C# Programlama Dili – (OOP) Kapsülleme #27 – hakkında konuşacağız, umarım sizler için faydalı bir yazı olur.

Kapsüllemede setter ve getter’lere kullanabiliriz, setter ve getter’ler bilgileri direkt erişmiyor.

Kapsülleme

Kapsülleme konusu programdaki güvenli düzeyini daha fazla olması için kullanırız. Başkalarından veri gizleyecğiz, bilgileri erişmesin diye.

Aşağıda kapsamlı bir örnek verilmiştir, eğer tek seferde anlamazsınız, bir kaç defa deneyin, kodun çıktılarını bakınız, ve kodu analiz edin, nesne tabanlı bazı konuları zordur.

62

 Kodun devamı aşağıdaki gibidir.

2 tane fotoğraf vermiştir hepsi sığmadı için.

63
64

Kodun çıktısı aşağıdaki gibidir, bunu diyebilirsiniz sadece 2 satır çıktı var diye, genelde nesne tabanlı programlama (OOP) kodları uzun olur, maliyet açısından da biraz pahalı olurlar, ama çoğu konularda esneklik sağlıyor.

65
int kisiId;
string adi;
string soyadi;
int yasi;
float ort;

Bu kod satır bloklarını direkkt erişmemek için [public void SetAdi(string ad)] ve [public void SetSoyadi(string soyad)] – satır kodlarını kullandık ve bu KAPSÜLLEME oluyor.

Yukardaki satırda anlatığımız gibi, Getter’leri de kullanacağız. Hepsi yukardaki kodda verilmiştir inceleyebilirsiniz.

Yani dolaylı yol bazı verileri değer verdik

SetAdi ve SetSoyadi metotlarını yazdık ve burada setter ve getter’leri kullandık.

Kapsüllemede bilgilere gizli tutmak için kullanır, nesneye dayalı programlarada önemli ve hasas bir konudur, bazı zamanlar öğrenmsi ve anlaşılması zordur, o yüzden biraz zaman ister.

Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir