C# fonksiyonların genel yapısı ve çağırımı #23

Dersimizin başlığı – C# Programlama Dili – Fonksiyonların Genel Yapısı ve Çağırmı #23 – olacak, önceki dersimizin devamını işleyeciğiz. Fonksiyonlarin geri dönüş değerleri true false, karakter dizisi, int, türünden ve diğer veri türlerinden olabilirlar. Fonksiyonların Genel Yapısı Kesinlikle fonksiyonlar Class’lar(Sınıflar) içinde tanımlayacaktır, fonksiyon, bir başka fonksiyon içinde tanımlanmaz, ve ayrıca fonksiyonlar Class’lar(Sınıflar) dışında da tanımlanmıyorlar, […]

Dersimizin başlığı – C# Programlama Dili – Fonksiyonların Genel Yapısı ve Çağırmı #23 – olacak, önceki dersimizin devamını işleyeciğiz.

Fonksiyonlarin geri dönüş değerleri true false, karakter dizisi, int, türünden ve diğer veri türlerinden olabilirlar.

Fonksiyonların Genel Yapısı

Kesinlikle fonksiyonlar Class’lar(Sınıflar) içinde tanımlayacaktır, fonksiyon, bir başka fonksiyon içinde tanımlanmaz, ve ayrıca fonksiyonlar Class’lar(Sınıflar) dışında da tanımlanmıyorlar, bir sınıf içinde birden çok fonksiyon tanımlayabiliriz.

geri dönüş tipimetodun adı(metodun parametrsi/gelen değerleri)
{  
—————————————————————
—————————————————————
returnfonksiyonun çıkış/dönüş değeri 
}  

Fonksiyonların parantez’i() olmak zorundadır, eğer C# bir kodun önünde parantez varsa fonksiyon olarak adlandırırız, parantez içinde metod’a gelen parametre/gelen değerleri olacaktır, eğer parantez içinde boş ise, yani bu fonksiyonun parametre listesi yok demektir.

Parantez için gelen değeler farklı veri türülerinden olabilir, gelen değer, biri int, diğeri float, ve bir diğer string tipinden oluşabilir.

Bir fonksiyon yazacağız ki kendi isimimizi 7 kez yazdırsın, kod örneği aşağıda verilmiştir.

39 1

C# kodları ilk önce Main fonksiyonun işlemlerini yapacak, printNergalTurkiye fonksiyonuna bakacak eğer böyle bir kod varsa, o kodu çalıştıracaktır.

Diğer kod örneği:

40 1

Bu diyebilirsiniz ki neden döret defa yazdırıldı, fonksiyonları özelliği bu bir defa kodlarını yazacağız, bin defa kullanabiliriz, her çağırdımızda o fonksiyon çalışacaktır.

Zaten fonksiyonlar bu yüzden var, 1 defa tanımlayıp, programın farklı farklı yerlerinde kullanbilmektir.

Eğer bir fonksiyonun geri dönüş değeri VOID (boş) olursa, return anahtar sözcüğünü kullanmayacağız.

Eğer fonksiyonun geri dönüş değeri VOID olursa, sadece çıkmak için return anahtar sözcüğünü kullanabiliriz, ama kullanmamaya özen gösterelim.

İyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir