C# fonksiyon kod örnekleri #24

Sağlıklı günler dileriz makalemizin konusu – C# Programlama Dili – Fonksiyon Kod Örnekleri #24 – olacak, umarım sizler için faydalı olur. Bir kaç tane sayı verdiğim, yani 3 tane sayı verdiğim ve bu 3 sayıyı toplayıp sonucu bize döndüren bir fonksiyon yazmak istiyoruz.Yani girdi fonksiyonunu benden alacak, girdiler üzerinde çalışacak, ekledikten sonra sonucun kendisini yazdırmak […]

Sağlıklı günler dileriz makalemizin konusu – C# Programlama Dili – Fonksiyon Kod Örnekleri #24 – olacak, umarım sizler için faydalı olur.

Bir kaç tane sayı verdiğim, yani 3 tane sayı verdiğim ve bu 3 sayıyı toplayıp sonucu bize döndüren bir fonksiyon yazmak istiyoruz.
Yani girdi fonksiyonunu benden alacak, girdiler üzerinde çalışacak, ekledikten sonra sonucun kendisini yazdırmak istemiyorum, fonksiyon çağrı konumuna geri dönmek istiyorum

Fonksiyon Kod Örnekleri

static int Topla(int x, int y, int z)static int Topla(int x, y, z)
Bu tanım doğru ve böyle tanımlamak zorundayız.Bu tanım yanlış bir tanım ve böyle tanımlayamayız

Giriş değer (parametreleri) tek tek tanımlıyor, program içinde değişkenler gibi tanımlayamıyoruz, bunu program izin vermiyor, hatta 20 tane parametresi olsa bile, bunları hepsini tanımlamak zorundayız.

1. Örnek.

42 2

Bu kodda toplami = x + y + z; bu 3 parametreye topladık ve toplami, değişkenini atadık ve sonra return ettik.

Ve Console.WriteLine(Topla(4, 1, 9)); ile yazdırma işlemini gerçekleştirdik.

Ben genelde yukardaki fonksiyon tanımı ve işlemleri kullanıyorum, aşağıdaki farklı bir biçimi var, siz hangisini tercih edersiniz, kullanabilirsiniz, ikiside ayını sonucu verecektir.

2. Örnek.

43 2

return x + y + z; Bu satır kod x + y + z toplamı ve sonucu bir değer olduğu için return x + y + z; şeklinde yazabiliriz, bir sakıncası yoktur, bazı yerlerde kod kısa olsun diye veya hemen işlemleri yapsın diye bu şekilde kullanabiliriz, int top = Topla(4, 1, 9); ilk önce (4, 1, 9); değelerini giriş olarak alacağız, sonra top değişkenini atıyor, atama işlemi bittikten sonra, Console.WriteLine(top); top’u yazdıracağız.

3. Örnek eğer kullanıcıdan giriş değerini almak istiyorsak, aşağıdaki kod biçimini kullanabiliriz.

44 1

Kullanıcıdan giriş değerleri almak bazı yerlerde, çok büyük kolaylık sağlıyor, her zaman değer ve veri girişlerini kendimiz vermek zorunda değiliz.

İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir