C# collections koleksiyonlar devamı #21

Herkese merhabalar dersimizin konusu – C# Programlama Dili – Collections Koleksiyonlar Devamı #21 – olacaktır, önceki dersimizin devamını işleyeciğiz. Önceki derste ArrayList’ten bahs etmiştik, ArrayList’lar sadece 1 parametre alıyor, ama SortedList’lar 2 tane parametre alıyor, ayda 2 tane değer alıyor, bunu aşağıda daha açıklayacı ve kodlar ile anlaşılır. Koleksiyonlar Devamı Collections – 2. SortedList SortedList […]

Herkese merhabalar dersimizin konusu – C# Programlama Dili – Collections Koleksiyonlar Devamı #21 – olacaktır, önceki dersimizin devamını işleyeciğiz.

Önceki derste ArrayList’ten bahs etmiştik, ArrayList’lar sadece 1 parametre alıyor, ama SortedList’lar 2 tane parametre alıyor, ayda 2 tane değer alıyor, bunu aşağıda daha açıklayacı ve kodlar ile anlaşılır.

Koleksiyonlar Devamı

Collections – 2. SortedList

SortedList hem anahtarı var hemde değeri var

SortedList siralListe = new SortedList();

siralListe.Add(23, “Mahdi”);

Yukarıdaki kod 23 anahtardır, yani 23’te biz “Mahdi” adında bir string’e atıyoruz, yada saklıyoruz, bundan dolayı SortedList iki tane paramtre alır ve ArrayList’lar bir tane paramtre alırlar.

Bunu unutmayn SortedList’te kullanabilmek için mutlaka, using System.Collections; kütüpanesini yüklemeniz gereklidir.

KOD

38 1

Console.WriteLine(siralListe[12]); // Burada aslında indekse değil 12 sutüna yazdırlıyor, SortedListe’te kullanıdığımız için 45, 872,ve 12 hepisi aynı veri tipi olması lazım, eğer sutünlar için mantıksal veri tipini kullansaydık, sutünları değeri hepsi mantıksal olacaktır, yani 45, 872 ve 12 değil, True ve False olacaktı.

Aşağıdaki kodda anahtar ve değer, yani iki paramtre ne olduğunu anlayacaksınız, SortedListe kodları anahtar olarak sıralamasını yapacaktır.

Diğer örnek kod.

39

Kırmızı renkte gördünüz gibi anahtarları (.Keys) yazdırlmıştır

Mavi (Agua) renkte gördüğünüz gibi değerlerini (.Values) yazdırlmıştır, ayrıca değerlerini yazdırılırkan anahtarları göre yazdıralacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir