C# collections koleksiyonlar #20

Sağlıklı günler dileriz, bu makalede sizler için – C# Programlama Dili – Collections Koleksiyonlar #20 – konunun başlığını ele alacağız. Umarım faydlı olur. Koleksiyonlar aslında, herhangi bir veri koleksiyonu kümesi diyoruz. Koleksiyonlar Diziler eklme ve silme işlemleri yavaş bir veri yapısıdır ve hafıza sınırı var, tanımladığımız zamanda ne kadar yer kaplacağını belirtmemiz gerekiyor. O yüzden […]

Sağlıklı günler dileriz, bu makalede sizler için – C# Programlama Dili – Collections Koleksiyonlar #20 – konunun başlığını ele alacağız. Umarım faydlı olur.

Koleksiyonlar aslında, herhangi bir veri koleksiyonu kümesi diyoruz.

Koleksiyonlar

Diziler eklme ve silme işlemleri yavaş bir veri yapısıdır ve hafıza sınırı var, tanımladığımız zamanda ne kadar yer kaplacağını belirtmemiz gerekiyor. O yüzden biz bu derste Collections’ten bahs edeceğiz.

Ama dizilerde arama işlemi çok hızlıdır bir veri yapısıdır

System.Collections

Koleksiyonlar neden kullanıyoruz, çünkü diziler gibi değiller, tanımladığımız zaman ne kadar yer kaplacağınız belirtmemiz gerekmez ve bu veri yapılarınıda farklı veri türlerini verebiliriz, yani tek veri tipini vermek zorunda değiliz.

Örnek olarak koleksiyonlarda 1. indeks/hücre int tipi veri atabiliriz, 2. indeks/hücre string tipi veri atabiliriz, ve 3. indeks/hücre bool veri tipini verebiliriz vb… veri tipi, koleksiyonlarda saklayabiliriz.

Eğer indeks sayısı belli ise, örnek olarak ayların gün sayısı belli, böyle durumlarıda dizileri kullanmak daha mantıklıdır.

Eğer indeks sayısı belli değil ise, örnek olarak müşteri sayısı ne kadar olacağını çoğu zaman bilemeyiz yada SMS sayısınıda çoğu zaman bilemeyiz, böyle durumlarıda koleksiyonlara kullanmak daha mantıklıdır.

Collections – 1. ArrayList

ArrayList sonsuz hafızaya sahiptir, nasıl bellekten yer alacağız, liste.Add yani Add metodun yardımıyla bellekten yer alaibliriz.

  • ArrayList’te kullanabilmek için
    • using System.Collections;
  • using etmemiz lazım

Kod örneği

36 1

Yukardaki kodda gördünüz gibi her hangi bir veri tipini verebiliriz.

listeler.Add(null); // null yani boş demek ama sayı olarak değil 0’de değil sadece boş ve hiç anlamına geliyor.

Aşağıda kapsamlı bir ArrayList örneği verilmiştir.

37 1

ArrayList’lerde Sort, sıralama işlemeni yapar, sıralama işlem küçükten büyüye doğru olacaktır.

İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir