C# 2 boyutlu diziler #19

İyi günler herkese dersimizin konusu – C# Programlama Dili – 2 Boyutlu Diziler #19 – önemli ve zor bir konu o yüzden tam anlamayabilirsiniz, sizden tekrar etmenizi ricada bulunuyoruz. İlk olarak iki boyutlu dizi tanımlamak için veri tipini belirtmemiz gerekiyor ve koşeli parantez ile birlikte yazmamız gerekiyor – genel tanım biçimi – int[,] a = […]

İyi günler herkese dersimizin konusu – C# Programlama Dili – 2 Boyutlu Diziler #19 – önemli ve zor bir konu o yüzden tam anlamayabilirsiniz, sizden tekrar etmenizi ricada bulunuyoruz.

İlk olarak iki boyutlu dizi tanımlamak için veri tipini belirtmemiz gerekiyor ve koşeli parantez ile birlikte yazmamız gerekiyor – genel tanım biçimi – int[,] a = new int[3,5]; C# dilinde iki boyutlu sadece parantez içinde virgül koyarak belirtebiliriz, ama çoğu programlama dillerinde iki tane koşeli parantez yazmanız gerekiyor.

2 Boyutlu Diziler

[3,5] üç ve beş – yani 3 satır sayısı ve 5 sutün sayısı olarak tanımlanır.

Her indeks için iki değerimiz oldu zaman, ve bunun üzerinde hareket istediğimizde (matris), 2 tane FOR döngüsnü ihtiyacımız var.

İki boyutlu diziler için, iç içe for döngüsünü kullanmak zorundayız, 1. for satırlar üzerinde işlem yapmak için kullanırız, 2. for sutünlar üzerinde işem yapamk için kullanırız.

Örnek Kod:

34 1

Çıktı.

35 1

Bu kodu evde denemenizi isteriz.

Biz belki projelerin yarısını İKİ BOYUTLU diziler ile yazabiliriz, çok önemli ve kapsamlı bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir